aspartam,

Dlaczego cola robi nam krzywdę?

20:50 HappyGoLucky 1 Comments

Zainspirowana dzisiejszą rozmową z pewną dietetycznie zbłąkaną duszyczką (pozdrawiam Dominikę :) ) napiszę Wam dzisiaj trochę o szkodliwości napojów typu light i ogólnie wysokoprzetworzonych produktów.

Wiadomo, każdy wie, że chemia jest zła a zdrowe jedzenie jest cacy. Ale do tego się ta wiedza najczęściej ogranicza. Dzisiaj napiszę Wam trochę na temat tego, co konkretnie się dzieje, kiedy jedzenie i napoje tego typu są dostarczane naszemu organizmowi.

(źródło: zdrowie.gazeta.pl)


  1. Podstawowy problem polega na tym, że organizm najzwyczajniej w świecie nie rozpoznaje przetworzonych produktów jako jedzenia. Nie jest biologicznie przystosowany do odbioru tego typu pokarmów, w związku z czym nie potrafi zrobić z nich użytku.
    Dopiero spożywanie 'prawdziwego', nieprzetworzonego jedzenia sprawia, że organizm wykorzystuje je tak, jak został do tego zaprogramowany, spalać kalorie, zamiast je magazynować oraz dawać odpowiednie sygnały komórkom i hormonom, umożliwiając ich prawidłowe funkcjonowanie.

  2. Ogromna ilość gotowych pokarmów, nawet, jeśli etykieta mówi inaczej (mmm, pyszna zupka/kotlet/cokolwiek), składa się w większości ze zbóż: pszenicy, soi lub/i kukurydzy. Zalecam więc czytać etykiety, ponieważ kolejny raz, możemy mieć wrażenie, że dostarczamy organizmowi tego, co trzeba, zaś w rzeczywistości karmić go nierozpoznawalnymi i w dużym stopniu bezwartościowymi składnikami.


    Produkty z rafinowanych ziaren powodują ostry wzrost poziomu cukru we krwi i gwałtowne wyrzuty insuliny, prowadzące do insulinoodporści i cukrzycy.  Ich regularne przyjmowanie może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego naczyń krwionośnych, grożącego zawałem i wylewem. Powodują one także tycie, ponieważ trudno się nimi nasycić.

    Ponadto, kukurydza i pszenica bardzo szkodzą gospodarce insulinowej.
    Do dobrych ziaren zaliczają się z kolei jęczmień i owies, ten pierwszy jest między innymi doskonałym źródłem selenu, niezwykle istotnego dla produkcji hormonów tarczycy.

  3. Spożywanie dużej ilości cukrów i tłuszczów sprawia, że w organizmie uwalniane są "opioidy endogenne", czyli coś w typie naturalnej (nie mylić z 'dobrej' czy 'zdrowej') morfiny, dającej uczucie haju i powodującej klasyczne uzależnienie. Skutki uzależnienia od jedzenia nie wymagają chyba komentarza.


  4. Im bardziej przetworzone jedzenie, tym większa jego ingerencja w naszą neurochemię, nakręcającą postępującą ochotę na coraz większe ilości jedzenia.

    (źródło: proactivenutrition.net)
  5. W puszkach z jedzeniem i napojami znajduje się substancja chemiczna, zwana Bisfenol A (BPA). Zaburza ona gospodarkę hormonalną, zwiększa ryzyko raka piersi i prostaty, bezpłodności, PCO, insulinoodporności oraz cukrzycy! Ponadto, nawet jej niewielkie dawki, powodują powstawanie nowych komórek tłuszczowych oraz zwiększania ich rozmiarów.

    (źródło: kreszowiceone.pl)

  6. Wysokofruktozowy syrop kukurydziany (HFSC) - najpopularniejsza (czytaj: najtańsza) substancja słodząca, dodawana aktualnie niemalże do wszystkiego. Ma wiele 'zalet', jedną z nich jest to, że powoduje zwiększone łaknienie nawet 24 godziny po jej spożyciu. Podnosi on także poziom trójglicerydów, które blokują działanie leptyny, odpowiedzialnej za poczucie sytości i zaprzestanie jedzenia.

  7. Sztuczne substancje słodzące czyli to, co łatwo znajdziemy we wszelkiego rodzaju produktach light. Te przysmaki powodują z kolei ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego. Picie zaledwie JEDNEJ puszki napoju light dziennie zwiększa je aż o 34%! Organizm przestaje kojarzyć słodycz z kalorycznością, w związku z czym przestaje reagować na wysycenie faktycznie kalorycznymi pokarmami - nie rozpoznaje kaloryczności produktów i w efekcie jemy do upadłego, tyjemy, jemy kompulsywnie, a organizm nie mówi STOP.
    Co więcej, kalorie te nie są spalane, ponieważ organizm jest nauczony, że słodkie nie dostarcza kalorii, więc nie ma potrzeby uruchamiać mechanizmów spalających.

    (źródło: kobieta.gazeta.pl)

  8. No i na deser, aspartam, najpopularniejszy słodzik, może powodować trwałe uszkodzenie ośrodka apetytu w mózgu!

Zawarte tu informacje to tylko wierzchołek góry lodowej, co jakiś czas będę wrzucała Wam nowe ciekawostki tego typu, sądzę, że warto :)
Czy nadal masz ochotę na orzeźwiająco zimną colę? 

(źródło: pl.wikipedia.org)


Wiedzę do tego tekstu oparłam w dużej mierze o książkę trenerki Jillian Michaels "Opanuj swój metabolizm" - bardzo polecam. Lojalnie uprzedzam, że czyta się ją z przerażeniem :)

You Might Also Like

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis. Aspartam może także powodować raka mózgu. Jest on obecny we wszystkich produktach, które są "bez cukru" czyli gumy do żucia, słodkie napoje...

    OdpowiedzUsuń